فواید سونا

سونا کرج

صدها سال است که مردم اسکاندیناوی از سونا برای مزایای ادعایی خود در پاکسازی، آرامش و کاهش وزن استفاده می کنند. استفاده از سونا در کشورهای اسکاندیناوی از اوایل کودکی شروع می شود. در زمینه فواید سونا تحقیقات متفاوتی انجام شده است. اگر می‌خواهید سونا را به برنامه سلامتی خود اضافه کنید، به مرکز سونا کرج دانوب اسپا مراجعه کنید.

انواع سونا

انواع مختلفی از سونا وجود دارد، اما به طور کلی همه سوناها اتاق هایی هستند که در دمای بین 65 تا 90 درجه سانتیگراد گرم می شوند. سونای سبک فنلاندی “خشک” در نظر گرفته می شود، در حالی که سونای سبک ترکی بخار زیادی دارد. افراد معمولاً با توجه به توانایی خود در تحمل گرما، حدود 15 تا 30 دقیقه را در سونا می گذرانند. تفاوت های سونا در روش های تولید گرما است.

دانوب اسپا، دارای مجهزترین سونا کرج است. شما می توانید پس از مطالعه این مقاله و به دست آوردن اطلاعات مفید، به قسمت خدمات سایت دانوب اسپا مراجعه کنید و از خدمات بهترین سونا کرج لذت ببرید.

رایج ترین انواع سونا عبارتند از:

سوزاندن چوب: از اجاق های چوبی برای گرم کردن سنگ های سونا استفاده می شود. دما زیاد و رطوبت کم است.

سونا با گرمایش الکتریکی: از یک بخاری برقی که روی زمین یا دیوار ثابت شده است برای گرم کردن اتاق استفاده می شود. دما زیاد است و رطوبت کم است.

اتاق‌های بخار: به آن‌ها «حمام‌های ترکی» نیز می‌گویند. درجه حرارت پایین و رطوبت بالا و 100 درصد است.

مادون قرمز: از لامپ های تخصصی برای گرم کردن بدن شما بدون گرم کردن اتاق استفاده می شود. مزایای آن مشابه سوناهای معمولی است، اما در دمای بسیار پایین تر. سوناهای مادون قرمز معمولاً حدود (60 درجه سانتیگراد) هستند.

فواید سونا:

هنگامی که وارد سونا می شوید، دمای پوست و ضربان قلب افزایش می یابد و رگ های خونی شما گشادتر می شوند و قلب شما شروع به پمپاژ خون بیشتری می کند. البته، شما نیز شروع به عرق کردن می کنید.

آرامش

از سونا برای ایجاد احساس آرامش استفاده می شود. با افزایش ضربان قلب و گشاد شدن رگ های خونی، جریان خون بیشتر به پوست می رسد. سونا گردش خون را بهبود می بخشد.

سیستم عصبی سمپاتیک برای حفظ تعادل دما در بدن فعال تر می شود. غدد درون ریز برای پاسخ به این موضوع درگیر می شوند.

واکنش بدن به گرما شما را هوشیارتر می کند و به شما احساس شادی می دهد. گرما باعث شل شدن عضلات از جمله عضلات صورت و گردن می شود.  احساس آرامش یکی از بهترین مزایای استفاده از سونا است.

تسکین درد

استفاده از سونای خشک می تواند باعث ایجاد احساس انرژی در افراد شود. از آنجایی که رگ های خونی در سونا شل و منبسط می شوند، جریان خون افزایش می یابد و این تجربه می تواند به کاهش تنش در مفاصل و تسکین درد عضلات کمک کند.

سونا می تواند به کسانی که درد مزمن و آرتروز دارند کمک کند.

خطرات استفاده از سونا:

کم آبی بدن

قبل و بعد از استفاده از سونا حتما آب فراوان بنوشید. در سونا به مدت زمان طولانی نمانید، زیرا دوره های طولانی مدت، خطر کم آبی بدن را افزایش می دهد. در صورت بروز شرایط زیر، شما باید فوراً سونا را ترک کنید:

احساس سرگیجه یا سبکی سر، سردرد و تشنگی بیش از حد

شما مشتریان عزیز می توانید پس از استفاده از حرفه ای ترین سونا کرج، کم آبی بدن خود را در کافی شاپ دانوب اسپا برطرف کنید.

کاهش وزن

سونا برای کاهش وزن موثر نیست زیرا تنها وزن از دست رفته وزن مایع است و بدن شما به محض خوردن یا نوشیدن مایعات آن را جبران می کند. به عبارت دیگر، به محض اینکه آب بنوشید، دوباره وزن افزایش می یابد.

باروری

تحقیقات ارتباطی بین استفاده از سونا و کاهش باروری در مردان پیدا کرده است. یک مطالعه در سال 2018 بر روی مردان فنلاندی که دو جلسه 15 دقیقه ای سونا در هفته به مدت 3 ماه انجام دادند، نشان داد که استفاده از سونا تأثیر منفی قابل توجهی بر باروری آن ها دارد.

چه زمانی از سونا اجتناب کنیم؟

برخی از شرایط بهداشتی با سونا یا اتاق بخار سازگار نیست. در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر، حتماً قبل از استفاده از سونا با پزشک مشورت کنید:

آسم یا سایر شرایط تنفسی

بیماری قلبی، بارداری، صرع، فشار خون بسیار بالا یا بسیار پایین

استفاده از داروهای محرک یا آرام بخش

کلام آخر

شواهد موجود نشان می دهد که استفاده از سونا هم فواید و هم خطرات دارد. سونا به طور کلی برای افرادی که از سلامت کلی خوبی برخوردار هستند بی خطر است.  هنگامی که سونا همراه با یک رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی منظم و آب فراوان استفاده شود، به شما در مواردی مانند تسکین درد جزئی و دردهای عضلانی، خواب بهتر و بهبود گردش خون کمک می کند. اگر می‌خواهید از سونا برای کاهش استرس استفاده کنید، مهم است که به یاد داشته باشید که دمای بالا برای مدت طولانی می‌تواند به بدن فشار وارد کند. در ابتدا از جلسات 15 دقیقه ای شروع کنید و سپس تا 30 دقیقه ادامه دهید. اگر در سونا احساس ناخوشیندی مانند سرگیجه کردید، فوراً آن را ترک کرده و خنک شوید. پس از استفاده از سونا، حتما آب زیاد بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *