ماساژ تایلندی و 6 فایده فوق العاده آن

سالن ماساژ البرز

ماساژ تایلندی (به انگلیسی: Thai Massage) یکی از پرطرفدار ترین ماساژهای دنیاست. تسکین درد، آرامش بخشیدن و افزایش سطح انرژی از فواید فوق العاده این ماساژ به شمار می آید. با دانوب اسپا همراه باشید تا بیشتر با این ماساژ و فوایدش آشنا شوید.

ماساژ تایلندی چیست؟

ماساژ تایلندی با قدمتی 2500 ساله از هند سرچشمه می گیرد. این ماساژ یک هنر شفابخش و شامل تأثیراتی از طب آیورودا و طب چینی است. برخلاف ماساژهای غربی دیگر، ماساژور بدن شما را در حالی که روی تخت ماساژ دراز کشیده اید، با روغن ماساژ نمی دهد. بلکه شما کاملاً روی یک تشک روی زمین دراز می‌کشید و ماساژور از تکنیک‌های کشش و تکان دادن برای کاهش تنش، تقویت آرامش و بهبود انعطاف‌پذیری و گردش خون استفاده می‌کند. به ماساژ تایلندی، یوگای کمکی نیز می گویند زیرا باعث بهبود جریان انرژی در سراسر بدن می شود.

فواید ماساژ تایلندی:

 1. سردرد را تسکین می دهد.

ماساژ تایلندی به کاهش علائم میگرن یا سردرد تنشی کمک می کند. در چندین مطالعه که شامل بیماران مبتلا به سردرد مزمن بود، محققان دریافتند که ماساژ تایلندی شدت سردردهای میگرنی و تنشی را کاهش می‌دهد.

 1. کمردرد را کاهش می دهد.

ماساژ تایلندی یک روش موثر و غیردارویی برای کاهش کمردرد است. محققان در تایلند تأثیر ماساژ تایلندی را بر روی یک گروه 120 نفری مبتلا به کمردرد مورد بررسی قرار دادند. نیمی از گروه آزمایش با ماساژ تایلندی و بقیه با سایر تکنیک‌ها شامل حرکت مفصل (تکنیکی که شامل اعمال فشار است) در نواحی دردناک بود، بهبود یافتند. سایر مطالعات دریافته اند که ماساژ تایلندی، کمردرد مرتبط با نقاط عضلانی سفت و دردناک در قسمت بالای کمر را کاهش می دهد.

 1. سفتی و درد مفاصل را تسکین می دهد.

در صورت احساس درد و سفتی هنگام حرکت، ماساژ تایلندی ممکن است عملکرد مفصل شما را بهبود بخشد. در یک مطالعه، محققین از یک برنامه ماساژ تایلندی همراه با تمرینات چوب دستی استفاده کردند تا اثرات آن را بر روی افراد مبتلا به آرتروز زانو مطالعه کنند. محققان دریافتند که شرکت کنندگان پس از برنامه 8 هفته ای، درد کمتری احساس می کردند و راحت تر راه می رفتند.

 1. انعطاف پذیری و دامنه حرکتی را افزایش می دهد.

اگر دامنه حرکتی و انعطاف‌پذیری شما کم است و بر عملکرد ورزشی شما تأثیر می‌گذارد، ماساژ تایلندی کمک می کند تا راحت‌تر حرکت کنید. سی و چهار بازیکن فوتبال برای آزمایش تأثیر ماساژ تایلندی بر عملکرد ورزشی شرکت کردند. پس از دریافت سه بار ماساژ تایلندی در یک دوره 10 روزه، بازیکنان فوتبال بهبود قابل توجهی در توانایی خود در انجام تمرینات امادگی جسمانی نشان دادند. محققان دریافتند که افزایش انعطاف پذیری به این دلیل است که ماساژ تایلندی توانایی بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی به عضلات را دارد. این موضوع به کاهش درد و چسبندگی عضلات کمک می کند. همچنین ماساژ تایلندی سرعت و چابکی بازیکنان را در زمین بهبود می بخشد.

 1. اضطراب را کاهش می دهد.

یکی از جذاب ترین جنبه های ماساژ، احساس آرامش است. ماساژ تایلندی باعث کاهش اضطراب و افزایش احساس آرامش می شود. اسکن مغز افرادی که ماساژ تایلندی قرار گرفتند، نسبت به افرادی که تحت مراقبت های فیزیوتراپی برای شرایط مشابه قرار گرفتند، آرامش بیشتر و اضطراب بسیار کمتری را نشان می دهد.

 1. انرژی بخش است.

ماساژ تایلندی شامل حرکات کل بدن است که بسیاری از آن ها شبیه یوگا هستند. به همین دلیل، بسیاری از مردم می‌ گویند که جلسات ماساژ تایلندی را نه تنها با احساس آرامش، بلکه با نشاط ترک می‌کنند. در یک مطالعه، محققان اثرات ماساژ تایلندی و ماساژ سوئدی را بر افرادی که خسته بودند مقایسه کردند. آن ها پس از ماساژ با شرکت کنندگان مصاحبه کردند و دریافتند کسانی که ماساژ تایلندی داشتند از نظر ذهنی نیرومند و از نظر جسمی پرانرژی بودند.

چه تکنیک هایی در ماساژ تایلندی استفاده می شود؟

در ماساژ تایلندی، ماساژورها از دست‌ها، شست‌ها، آرنج‌ها، ساعد و گاهی اوقات حتی پاهای خود برای کاهش تنش در عضلات استفاده می‌کنند. ماساژ تایلندی بر اساس این ایده است که انرژی در بدن شما در طول خطوط یا مسیرهای قابل پیش بینی به نام حس حرکت می کند. ماساژور علاوه بر کشیدن و تکان دادن بدن به روش‌های مختلف، بدن را به موقعیت‌هایی شبیه یوگا می‌برد تا جریان انرژی در امتداد حس افزایش یابد. ترکیبی از کشش، حرکت و فشار مواردی است که ماساژ تایلندی را از سایر انواع ماساژ متمایز می کند.

آیا ماساژ تایلندی خطری دارد؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا ماساژ تایلندی مضر است؟ از آنجایی که ماساژ تایلندی تأثیرات عمیقی بر سیستم گردش خون شما دارد، قبل از ماساژ حتما با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر بیماری های زیر را دارید:

 • بیماری قلبی یا بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا
 • پوکی استخوان و بیماری های عصبی
 • دیابت
 • جراحی اخیر و زخم های باز
 • سرطان
 • ماساژ تایلندی برای زنان باردار توصیه نمی شود.

علاوه بر این، متخصصان پزشکی توصیه می کنند در صورت داشتن بیماری های زیر از ماساژ خودداری کنید:

 • اختلالات خونریزی
 • سوختگی
 • ترومبوسیتوپنی

کلام آخر

همانطور که در این مقاله گفته شد، ماساژ تایلندی یک ماساژ باستانی با فواید بسیاری است که توسط علم مدرن پشتیبانی می شود. کاهش سردرد، کمردرد و درد مفاصل، افزایش انعطاف‌پذیری، از بین رفتن اضطراب‌ و انرژی بخشیدن به ذهن و بدن شما از فواید این ماساژ پرطرفدار است. فقط یادتان باشد این ماساژ برای همه بی خطر نیست و اگر یک بیماری زمینه ای دارید، حتما نظر پزشک خود را بپرسید. دانوب اسپا مجهزترین سالن ماساژ کرج است که خدمات ماساژ را بصورت حرفه ای ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *